När man söker på recept från Trinidad & Tobago på nätet märker man snart att många recept refererar till Naparima Girls’ High School Cookbook.
Under en tid har jag försökt att köpa hem den via internet men den är alltid slut på förlaget. Gissa om jag blev glad när jag hittade den här i bokhandeln för 140 kr!
/Moma
Bara att gratulera! Är det bara tjejer som ska lära sig laga mat?!
Enjoy the Caribbean – fast det är väl ganska överflödigt att säga 🙂
Vilken tur att du är tjej då, annars hade det ju blivit svårt 😉
Då hoppas vi på massa med recept ur den, när du kommit tillbaka till Svea rike.
Jag misstänker att det inte alls handlar om att det bara är tjejer som ska lära sig att laga mat, det är nog snarare så att Naprimas’ Girls High School är en tjej skola.
Vad roligt att du hittat den, Moma du får dela med dig av din inspiration 🙂
Det är kul när man hittar sånt man letat efter!
Ja, visst är det!!
Lotta och Kim: haha, vad roliga ni är, jag har aldrig träffat en västindisk man som inte kan/vill laga mat, titeln på boken kommer av att den är framtagen och används som studiematerial på Naparimas High School som är en skola för tjejer 🙂
Womenwildatheart: Helt rätt gissat 🙂
Awesome! Ja, mitt nya töntiga favvouttryck :=)
Kommer du till Skåne i september?! JAJAJA!