Jag ska på glöggmingel i min favoritort idag, hos finaste vännen och ungen min ska med. Kan det bli mycket bättre på en söndag?
Jag måste såklart ta med mig lite karibisk jul, så jag har gjort trini-dricka, eller Punch de Creme som det egentligen heter som jag ska ta med mig till värdinnan. Punch de creme är en klassisk karibisk juldrink som dricks på de flesta öarna runt om i Västindien under julen. Det är en sorts äggtoddy med rom som dricks kall med is, ljuvligt god.
Ju godare rom du använder ju godare Punch de Creme får du. Man kan ha vit, ljus eller mörk rom. Jag föredrar den ljusa men hade inte tilräckligt så jag tog vit rom och så tillsatte jag lite tahitivanilj eftersom den vita romen inte är lika kryddig som de ljusa och mörka.
Receptet hittar du här: Punch de Creme.
Jag gjorde även i ordning en strut av tårtpapper och lite snöre som jag stoppade Caramel & Chocolate Chews i. Håll utkik efter det receptet för de var mördande goda!
‘
-Trevlig 2:a advent på er!
/Moma
Trevlig 2:a advent på dig med! Den dära struten skulle jag kunna offra mig på det tror jag bestämt.
Åååh, var det sån god dricka jag missade! Kommer ALDRIG mer lägga mobilen utom syn och hörhåll….
Oh vad mysigt det låter. Trevlig andra advent!
Klart vi måste prova denna, Anki älskar äggtoddy och Håkan älskar rom så vad kan gå fel liksom? Kommer nog att använda Havanna club, så det blir mörk får vår del.
Hoppas du har en riktigt lyckad kväll på minglet,
Mårtenssons
Vad mysigt! Jag håller utkik efter receptet!!
Låter som en trevlig och mysig dag! Önskar dig en trevlig 2:a advent!
Sämre kan man ju hade det… Låter som en fin andra advent. Dig är det dessutom hur bra som helst att bjuda hem, förstår jag.
Alla njöt av dina goa grejer. Tack tack!
Det blev en lyckad liten tillställning. Med ex och nuvarande familj.
Och snart kan du gå hem på 5 härifrån! Jippiiii! / Å
Kim: Hahaha, det kan jag tro! Tack det samma!
LiLo: Nä, DET hoppas jag! (Fast det går säkert fler tåg)
Tant Gul: Tack det samma!
Mårtenssons: Kör ba kör!
Sofie: 🙂
Amy: Tack det samma!
Emmy: Tss, testa så får du se själv!
Åsoa: Riktigt mysigt och Sonen gillade din papi skarpt (men vem gör inte det?!)
Den där kalla toddyn lät ju för bra för att vara sann!
Ojojoj. Punch de crème alltså? Det snor jag rakt av!
Hanna: Den är himlans god!!
Charlotta: DO IT! 🙂