Just nu så bökar och stökar jag i köket. Sonen ska ha kompisar över på middag i morgon och han önskade jättegärna att jag skulle stå för matlagningen. Nog för att han kan vara bekväm, som de flesta tonåringar… men den här gången inbillar jag mig att det inte var av bekvämlighet som han bad mig fixa med käket utan utav kärlek till min mat. Så måste det vara, va?!
Jag tänkte göra lite ugnsgrillad kyckling med vitlök, örter, chili och lime och något ris och så någon dipsås. Har jag tur så har de kanske mogen plantain på torget i morgon och då kan vi ha det till. Sa jag ”vi”? Jag menar förstås dem, jag var visst inte bjuden.
‘
Men ett kan jag lova- jag kan komma hem n-ä-r-s-o-m-h-e-l-s-t under kvällen!
-Hepp på er!
/Moma
Klart han stolt vill visa upp vad hans fina mamma kan i köket! Har minsann sett fina sonen på bild så mamma är nog minst lika stolt!
Go Momma – Go!
Å så klart att du ska sätta upp övervakningskameror och dolda mikrofoner. Bara utifallatt 😉
Jag kan komma hem till dig och visa upp alla dolda vinklar mot en ersättning som ex. en fin dine?
Du kan få laga mat till mig med, och då får du till och med vara med sen! 🙂
Klart han vill skryta med mammans matlagning, det tror jag stenhårt på.
Ha en fin helg!
Wow, kan man lägga en beställning?!
Lena/Alma: Ja, klart att jag är!! 🙂
Kim: Himla bussig du är 🙂 Hoppas din helg är bra också!
Karin: Njae, men man kan få laga efter mina recept 🙂
Bästa mamman!