Igår vart jag sjukt sugen på Rice & Peas, fluffigt cocosdoftande ris med kidneybönor i. Till Rice & Peas är det gott med kyckling, så jag gjorde ugnsbakad kyckling som marinerats i lime, vitlök, grillkrydda, gul habanero, salt, svartpeppar, mald kryddpeppar, timjan och en liten skvätt soya.
Bryn kycklingen i stekpanna, lägg över kycklingbitarna i en ugnsform tillsammans med 1 tomat i skivor, vitlök och vårlök och låt det puttra klart i ugnen och mot slutet slår du över 1 dl kycklingbuljong och klipper över lite bladpersilja, så får du en god skysås till.
– Smaklig spis!
/Moma
Mmmmmmums! Ingen hemma gillade rice&peas så värst. -Fast det struntar väl jag i och lagar det ändå ibland!
Kul att det fanns gulingar, synd att du inte köpte fler!
Ska nog göra detta i morgon, verkar ju förhållandevis magert, man kan ju hoppa över kokosen i riset och blanda i lite grönsaker
LiLo: Va, gillar de inte Rice & Peas..? Aj lööv it!
Barbro: Gillar man inte cocos kan man ju göra grönsaksris i stället, här finns ett jättegott: https://momaskitchen.se/2010/07/11/knytkalas/
Nu blev jag hungrig!